takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al

DNA TESTİ İLE BABA SOY AĞACI

​​​​​​​Baba soyunun nerden geldiğini ve kimlerin bu soyu devam ettirdiğini merak edenler için DNA testi ‘ne başvuru yapıp bunları öğrenmesi mümkün olabilmektedir.

DNA TESTİ İLE BABA SOY AĞACI
Öncel eski Ahmet
Öncel eski Ahmet
02 Şubat 2020 Pazar 22:00

Baba soyunun nerden geldiğini ve kimlerin bu soyu devam ettirdiğini merak edenler için DNA testi ‘ne başvuru yapıp bunları öğrenmesi mümkün olabilmektedir. Sizinle aynı baba çizgisini paylaşan biyolojik akrabalar ise şöyledir:

 Baba, erkek kardeş(aynı babadan), büyükbaba(babanızın babası), amca(babanızın erkek kardeşi), erkek tarafından kuzen olarak baba tarafı akrabaların ata soyunun nerden geldiğini öğrenebilir. Bunun için akrabanızın ailesinin yanında olması yeterli olmaz, babanın yanında olmalılar ve onunla aynı baba soyunu paylaşmaları gerekmektedir. Bunun nedeni baba atalarının izini sürmek için kullanılan Y kromozomunun doğrudan babadan oğula geçmesidir. Eğer farklı bir babadan üvey kardeş varsa, farklı bir baba soyu olacaktır. Uygun bir akrabayı baba ata soyunu öğrenmek için DNA testi’ne ikna ettikten sonra uygun test merkezlerinde değerlendirilir.

Peki baba haplogroup testi size ne söyleyecek?

Baba DNA testleri, erkek akrabalarınızın Y-DNA'sında hangi haplogruptan olduklarını belirlemek için genetik varyasyonları arar. Bu, erkek hat atalarınızın Afrika'dan veya Afrika içinden aldığı göç yollarını gösterecektir. Y-DNA çok nadiren mutasyona uğrar, ancak bu mutasyonlar, belirli dalların bin yıl boyunca nerede ayrıldığını izlememizi sağlar.

Baba haplogroup haritası

Genel olarak, baba haplogruplarınız hangi gruba ait olduğunuzu, alt grubunuzun hangi haplog gruplarının ayrıldığını ve haplog grubunuzdaki kişilerin bugün bulunma olasılığının yüksek olduğunu söyleyecektir. Genellikle sonuçlar, atalarınızın göç yollarını gösteren bir harita içerecek ve geçtikleri bölgeler ve orada ne zaman yaşadıkları hakkında bilgi verecektir.Tabii ki, bu soy ağacınızın sadece bir dalını takip eden soy bilimsel hikayenizin sadece bir bölümüdür, ancak şimdiye kadar sadece doğrudan baba ve anne hatlarınız izlenebilir.

 Eğer, yakın erkek akrabanız yoksa, üçüncü, dördüncü, beşinci veya altıncı erkek kuzenlerinizle nasıl ilişkilendiğinizi bir araya getirmek için bazı şecere dedektif çalışmaları yapılır ve aynı baba çizginin takip eden akrabalardan biriyle bu çalışma gerçekleştirilebilir. Böylelikle kişi ve kişiler benim soyum nerden geliyor, soyumu kimler devam ettiriyor gibi sorunlara yapılan testle cevap bulabilirler. Moleküler Biyolog Alpay AVCI https://www.dnatesti.com.tr ‘de yaptığı açıklamada baba soy ağacı testlerinin uzun uğraş gerektiren testler olduğunu, bu testlere başvuranların öncelikle sabırlı olmaları gerektiğini söyledi. Ancak bu testler sonucunda kullanıcının çok memnun olması durumu da muallak bir konudur. O nedenle bu testlere başvururken kişinin bunları bilerek hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.