takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al

Ceviz Ağaçları Ne İster?

Ceviz Ağaçları Ne İster?
Ayhan Çekmez
Ayhan Çekmez
18 Aralık 2020 Cuma 10:34

Ceviz ağaçları, tıpkı insanlar gibi canlı varlıklardır. Bu nedenle farklı şeyler isterler. İklim, rakım, beslenme ve toprak gibi unsurlarda farklı ceviz türleri farklı şeyler isteyebilir. Mesela bazı ceviz türleri yüksek rakımlarda yetişirken bazı ceviz türleri deniz seviyesine yakın yerlerde yetiştirilmelidir. Bu nedenle yazımızda cevizlerin genel olarak neler istediğinden bahsedeceğiz. Bu sayede bulunduğunuz konuma en uygun ceviz türlerini daha rahat tespit edebilirsiniz.

  • Hangi İklimde Yetişir?

Ceviz yetiştiriciliği konusunda en büyük unsurlardan birisi, iklimdir. Farklı iklim türlerine göre, farklı ceviz türleri seçilmelidir. Bu sayede iklime uygun karakteristik yapıdaki ceviz yetiştiriciliği ile verimi artırabilirsiniz. Aynı zamanda cevizlerin iklime bağlı hastalıklardan daha iyi korunmasını sağlarsınız. Zira iklim türüne uygun olmayan cevizler, iklimsel nedenlerden dolayı daha çabuk hastalanmaktadır. 

Ceviz fidanları, farklı türlere göre farklı yapıdadırlar. Yapraklanma, hasat ve döllenme gibi süreçler farklı zamanlarda işler. Bu nedenle ceviz seçiminde geç ve erken donları göz önünde bulundurmak gerekir. Ek olarak bulunduğunuz bölgede daha önce yaşanan bu don olaylarını takibe almanız gerekmektedir. Bu sayede don olayları sırasında sisleme gibi önleyici müdahalelerde bulunabilirsiniz.

  • Rakım İsteği

Ceviz yetiştiriciliğinde ideal rakım 800-1200 metre arasıdır. Ancak 1500-1700 ve hatta 1800 rakıma kadar yetiştirilebilir. Tabii farklı bölgelerde rakım seviyelerinde farklılıklar söz konusu olabilir. Bu nedenle net bir rakım değeri yoktur. Yüksek rakımlarda ceviz fidanı yetiştirmek istiyorsanız, soğuklara karşı dayanabilen ceviz türlerinden faydalanmanız gerekmektedir. Örneğin Chandler ceviz yetiştiriciliğini yüksek rakımlarda yapabilirsiniz. 

Ceviz fidanları, farklı iklim ve rakım değerlerine adapte olabilirler. Bu nedenle ceviz ağacında net bir rakım değeri söz konusu değildir. Kimileri deniz seviyesine yakın yerlerde de ceviz tarımı yapabilir. Ancak ceviz türüne uygun rakımlarda tarım yapmak esas olanıdır. Yani deniz seviyesine yakın yerlerde Yalova gibi ceviz fidanı çeşitlerinden faydalanmak gerekmektedir. Fernette ya da Chandler gibi türler ise daha yüksek rakımlarda yetiştirilebilir türler arasındadır.

  • Sıcaklık İsteği

Ceviz ağaçları, aşırı sıcak ve soğuk havalarda zarar görebilirler. Bu nedenle 25 santigrat derecenin ortalama sıcaklık olduğu bölgelerde cevizlerin daha iyi geliştiğini söylemek gerekir. Havanın eksi 25’lere düştüğü yerlerde cevizler ağır hasarlar görebilir ve hatta kuruyabilir. Ek olarak havanın ortalama 35 derecenin üzerine çıktığı dönemlerde de ceviz yapraklarında yanıklar meydana gelebilir. Bu durum da cevizlerin fotosentez yapmalarını engelleyebilir. Cevizler genel olarak nemli ve ılıman bölgelerde daha hızlı yetişmektedir. 

  • Rüzgar İsteği

Ceviz ağaçlarında tozlama, rüzgarla oluşmaktadır. Ancak aşırı rüzgarlar, tozlama süresine zarar verebilir. Bu nedenle ceviz bahçesinin yeteri kadar rüzgar aldığını tespit etmek gerekir. Eğer çevresi kapalı ya da eğimli bir arazide ceviz tarımı yapıyorsanız, rüzgarın yönünü iyi tayin etmeniz gerekmektedir. Tozlayıcı dikimini de bu duruma göre yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. 

  • Toprak İsteği

Ceviz ağacı, toprak değerlerinin çok çeşitli olduğu arazilerde bile yetişebilir. Ancak bazı değerler, ceviz ağacı için çok önemlidir. Mesela toprağın; pH, tuz, kireç ve organik madde gibi değerleri ceviz açısından çok önemlidir. Toprağın Ph değeri, 7 seviyelerinde olmalıdır. Tuz miktarı ne az ne de fazla olmalıdır. Organik madde seviyesi %3 değerinde olmalıdır. Cevizin toprak isteğini daha net anlayabilmek adına, düzenli olarak toprak analizi yaptırmak gereklidir. Bu sayede zahmet çekmeden gerekli müdahalelerde bulunabilirsiniz.

  • Budanma İsteği

Birçok ağaçta olduğu gibi, ceviz ağaçları da budanmak ister. Bu nedenle yaz ve kış budama dönemlerini aksatmamak gerekir. Küçük sürgünlere dokunmamak, aşırı büyüyen dalları ise kontrol etmek gerekir. Budama yapılan ceviz, uyanarak kendini geliştirmeye başlar. Bu nedenle kış budama dönemleri, kış aylarının sonunda ve ilkbahar döneminin başında yapılabilir. Yaz budamaları ise çok geç kalınmayacak dönemlerde daha sert bir şekilde yapılabilir. Sert budama sayesinde cevizin daha iyi gelişmesini sağlarsınız. Fakat budama sonbahara kayarsa, sonbahar erken donlarına cevizler hazırlıksız yakalanabilir. Bu durumda birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı üzere, ceviz ağacı birçok şey ister. Eğer bu isteklere karşı net bir önlem alabiliyorsanız, cevizlerdeki verim ve büyüme miktarı da artar. Aynı zamanda daha kaliteli bir meyveye de sahip olursunuz. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.