takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al

Dış Ticaret Nedir?

Dış ticaret, tamamen ithalat ve ihracatla ilgilidir. Ülkeler arasındaki ticaretin bel kemiği, belirli bir ülkenin sınırları d

Dış Ticaret Nedir?
27 Mayıs 2019 Pazartesi 09:42


Dış ticaret, tamamen ithalat ve ihracatla ilgilidir. Ülkeler arasındaki ticaretin bel kemiği, belirli bir ülkenin sınırları dışındaki başka bir bölgeye işlem gören ürün ve hizmetlerdir. Bazı ülkeler belirli ürünleri uygun fiyata üretmekte ustadırlar. Muhtemelen bunun nedeni, ihtiyaç duyulan hammaddeyi oluşturan emek arzına ya da bol miktarda doğal kaynağa sahip olmalarıdır. Sebep ne olursa olsun, bazı ulusların diğer ulusların istediklerini üretebilme yeteneği, uluslararası ticareti gerçekleştiren şeydir.

Uluslararası ticaret, ülkeler arasında yapılan ekonomik işlemleri ifade eder. Yaygın olarak işlem gören kalemler arasında televizyon ve giysi gibi tüketim malları; makine gibi sermaye malları ve hammadde ve yiyecek yer alır. Diğer işlemler, seyahat hizmetleri ve yabancı patentlere yapılan ödemeler gibi hizmetleri içerir. Uluslararası ticaret işlemleri, özel bankacılık sisteminin ve ticaret yapan ülkelerin merkez bankalarının önemli rol oynadığı uluslararası finansal ödemelerle kolaylaştırılmaktadır.

Dış ticaret ve buna eşlik eden finansal işlemler genellikle, bir millete bolca ürettiği mallar karşılığında sahip olmadığı metaları sağlamak amacıyla yapılır. Diğer ekonomik politikalarla işleyen bu tür işlemler, bir ulusun yaşam standardını iyileştirme eğilimindedir. Modern uluslararası ilişkiler tarihinin çoğu, ülkeler arasında daha serbest ticareti teşvik etme çabalarıyla ilgilidir. Bu makale, dış ticaretin yapısına ve bu ticareti geliştirmek için geliştirilen önde gelen kurumlara tarihsel bir bakış niteliğindedir.

Tarihsel Genel Bakış

Farklı insanlar arasında mal veya hizmet takası, muhtemelen insanlık tarihi kadar eski bir uygulamadır. Bununla birlikte, uluslararası ticaret, özellikle farklı ulusların üyeleri arasındaki bir değişimi ifade eder ve bu ticaretin hesapları ve açıklamaları (daha önceki parçalara rağmen) ancak yalnızca Avrupa Orta Çağının kapanışındaki modern ulus-devletin yükselişiyle başlar. Siyasi düşünürler ve filozoflar ulusun doğasını ve işlevini incelemeye başladıkça, diğer ülkelerle ticaret sorgularının özel bir konusu haline geldi. Buna bağlı olarak, uluslararası ticaretin işlevini tanımlamak için yapılan en erken girişimlerden birini, şu anda ticari yaklaşım olarak bilinen bu milliyetçi düşünce yapısının içinde bulmak şaşırtıcı değildir.

Dış Ticaretin Yararları

Modern üretim teknikleri, son derece gelişmiş ulaştırma sistemleri, ulus ötesi şirketler, üretim ve hizmetlerin dış kaynak kullanımı ve hızlı sanayileşme sayesinde uluslararası ticaret sistemi hızla büyüyor ve yayılıyor. Dış ticaret yıllar içinde dünya genelinde farklı ülkelere sunduğu birçok fayda nedeniyle gelişti. Dış ticaret, çok fazla engel olmadan çeşitli ülkeler ve bölgeler arasında hizmet, mal ve sermaye değişimidir.

Dış Ticaretin Önemi

Dış ticaret, bir ülkenin gayri safi yurtiçi hasılalarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Aynı zamanda gelişmekte olan bir ülke için önemli gelir kaynaklarından biridir.

  • Yurtiçi rekabet gücünü arttırır
  • Uluslararası ticaret teknolojisinden yararlanır
  • Mevcut ürünlerin satış potansiyelini genişletir
  • İç pazarda maliyet rekabetçiliğini korur
  • İşletmenin genişlemesi için potansiyeli arttırır
  • Global pazar payı kazandırır
Sz de dış ticaret alanında sektörün aranan uzmanlarından birisi olmak isterseniz,  https://www.mebakademi.com/egitimler/127-meb-onayli-dis-ticaret-uzmanlik-egitimi.html adresindeki meb onaylı dış ticaret eğitimini özellikle tavsiye ederim.

Ayrıca sitemizdeki diğer ekonomi konulu makaleleri ve haberleri sitemizin ekonomi bölümünden takip edebilirsiniz.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.