Haber Atak

Kahramanmaraşlı Lise Öğrencisi Apple’ın Açığını Buldu

Kahramanmaraş’ta, Apple’ın bazı uygulamalarındaki güvenlik açığını ortaya çıkararak firmanın “onur” ve “teşekkür” listelerinde kendine yer bulan daha henüz 17 yaşındaki lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz’ın “Safari View Controller” uygulamasında da gün yüzüne çıkardığı açık, güncellemeyle ortadan kaldırıldı. Yiğit Can Yılmaz, Apple’ın sesli asistanı olarak bilinen “Siri” ve web tarayıcısı “Safari” ile müzik ve film oynatıcısı […]

06 Aralık 2018 - 20:41 'de eklendi ve 1239 kez görüntülendi.
Kahramanmaraşlı Lise Öğrencisi Apple’ın Açığını Buldu

Kahramanmaraş’ta, Apple’ın bazı uygulamalarındaki güvenlik açığını ortaya çıkararak firmanın “onur” ve “teşekkür” listelerinde kendine yer bulan daha henüz 17 yaşındaki lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz’ın “Safari View Controller” uygulamasında da gün yüzüne çıkardığı açık, güncellemeyle ortadan kaldırıldı.

Yiğit Can Yılmaz, Apple’ın sesli asistanı olarak bilinen “Siri” ve web tarayıcısı “Safari” ile müzik ve film oynatıcısı “iTunes”daki güvenlik açıklarını ortaya çıkarıp düzeltilmesine olanak sağladığı için firmanın “onur, teşekkür ve kredilendirme” listelerinde yer almıştı. Süha Erler Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olan Yiğit Can Yılmaz, “Safari View Controller” uygulamasındaki güvenlik açığını da ortaya çıkarıp firma yetkililerine haberdar etti.

Yılmaz’a “yaşanan durumla alakalı araştırma gerçekleştireceklerini” ileten firma yetkilileri, sonrasında sorunun “iOS 12.1.1” güncellemesiyle ortadan kaldırıldığı ve kendisini yeniden “teşekkür” listesine aldıklarını ifade etti. Yılmaz, gazetecilere meydana getirdiği açıklamada, ikinci defa Safari uygulamasıyla alakalı sorun tespit ettiğini söyledi.

Twitter ve benzeri programlardaki linklere girildiğinde, Safari üstünden açılan web sayfasının güvenlik denetiminde açıklar olduğunu söylediğini ifade eden Yiğit Can Yılmaz, “Ben bu sorunu Apple’nin genel merkezine e-mail yoluyla haberdar ettim. Apple’nin güvenlik takımı, meydana getirdiği araştırmanın sonucunda sorunun düzeltilmesi konusunda çalışmalara başladı ve dün gece bu açığı iOS 12.1.1 güncellemesiyle ortadan kaldırdı. Bununla alakalı olarak Apple firmasının teşekkür listesine alındım.” biçiminde konuştu.

SON DAKİKA