Haber Atak

GRİPLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Ülkemizde insanlarımız her konuda mutlaka bir fikir sahibidir. Bu fikrini dile getirmekten de çekinmez. Adresi bilmese de yardımcı olmak için tarif etmeye çalışır. İyi niyetle bazen istemeden de olsa insanlara zarar verebiliriz.

28 Ağustos 2019 - 15:54 'de eklendi ve 77 kez görüntülendi.
GRİPLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Ülkemizde insanlarımız her konuda mutlaka bir fikir sahibidir. Bu fikrini dile getirmekten de çekinmez. Adresi bilmese de yardımcı olmak için tarif etmeye çalışır. İyi niyetle bazen istemeden de olsa insanlara zarar verebiliriz. Özellikle sağlık alanında denemediğiniz kulaktan dolma bilgileri birilerine aktardığımız zaman o aktardığımız kişiye ne kadar büyük bir kötülük yapmış olduğumuzu çok geç fark ederiz. Özellikle sağlık alanında bilmiyorsanız konuşmamalısınız. Çünkü sağlık bu şakaya gelmez. Sizin denemediğiniz kulaktan dolma bilgileri sizin söyleminizle biri deneyebilir. Deneyen kişi ciddi sağlık sorunu yaşayabilir. Bu durumun oluşmasından sizde sorumlu olursunuz.

Uzman Doktor Nafiz Karagözoğlu griple ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı:

  1. Bizler her burun akıntısı, soğuk algınlığına grip teşhisi koyarız. Grip, soğuk algınlığı ve nezle farklı rahatsızlık türleridir. Grip oluşmasında ana etken grip virüsüdür. Grip hastalığına İnfluenza virüsü neden olurken nezle ve soğuk algınlığına farklı virüsler etki eder.
  2. Grip olduğunuzda ateşiniz 38 derecenin üstüne çıkar, vücudunuzda yaygın ağrılar oluşur. Kendinizi yorgun ve kırgın hissedersiniz. Sırt, kol ve bacaklarda ağrı oluşur. Kuru öksürük, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı yaşanır. Grip hastası üşür ve titrer.
  3. Kalabalık ortamlarda bulunan kişiler grip konusunda yüksek risk altındadır. Kreşe giden anaokulu öğrencileri, yaşlı ve bakım evlerinde çalışanlar, hastanede çalışanlar, sürekli hastalığı olanlar, vücut sistemi zayıf olanlar yüksek risk taşır.
  4. Grip Tokalaşma, selamlaşma, öpüşme, aksırma ile bulaşır.
  5. Grip ilacı hastalık tanısı konulduktan sonra doktor önerisi ile kullanılması gerekir.  Muayene ve tetikler sonunda doktor gerek görürse hastanın antibiyotik kullanması gerekir.
  6. Grip ilaçlarını kullanan hipertansiyon hastaları, kalp damar hastaları, diyabet hastaları, astım ve bronşit hastaları dikkatli kullanmalıdır.
Etiketler :
SON DAKİKA