Haber Atak

Ceviz Tüketiminde Bilinen Yanlış

Meydana getirilen bir araştırma doğrultusunda, günlük beslenmeye cevizin eklenmesi, sağlıklı ve yaşlı aile fertlerinin kilosu konusunda etkisi bulunmuyor. Barcelona Klinik Hastanesi (CIBERobn) ve Loma Linda Üniversitesi tarafından cevizlerin sağlıklı yaşlanma hususunda rol alıp almadığı konusunda araştırma meydana getirdi. Nutrients dergisinde kısa zaman önce okuyucularına sunulan Ceviz ve Sağlıklı Yaşlanma Araştırması’nın (WAHA) bir alt çalışma doğrultusunda; […]

08 Kasım 2018 - 23:16 'de eklendi ve 206 kez görüntülendi.
Ceviz Tüketiminde Bilinen Yanlış

Meydana getirilen bir araştırma doğrultusunda, günlük beslenmeye cevizin eklenmesi, sağlıklı ve yaşlı aile fertlerinin kilosu konusunda etkisi bulunmuyor.

Barcelona Klinik Hastanesi (CIBERobn) ve Loma Linda Üniversitesi tarafından cevizlerin sağlıklı yaşlanma hususunda rol alıp almadığı konusunda araştırma meydana getirdi. Nutrients dergisinde kısa zaman önce okuyucularına sunulan Ceviz ve Sağlıklı Yaşlanma Araştırması’nın (WAHA) bir alt çalışma doğrultusunda; vücut ağırlığı ya da vücut bileşeni üstünde olumsuz teşkil eden durum yol açmaksızın (300 kaloriye çıkan) ceviz sağlıklı ve yaşlı fertlerin günlük beslenmelerine dahil edilebilir.

WAHA araştırmasının baş inceleyicisi ve araştırmanın eş yazarı Dr. Joan Sabate, ceviz tüketimini ve vücut ağırlığını konu edinen önceki çalışmaların yer aldığını, ancak bunların daha genç kişilere ve daha kısa zamanlı bir şekilde odaklandığının altını çizerek, “Yaşlıların kilo alımı endişesi duymadan cevizi beslenmelerine ilave edebilmelerini düşünüyorduk. Zaten, bu olay araştırmayla da belgelendi” diye konuştu.

Çalışmanın önde gelen yazarları arasında yer alan dward Bitok, cevizdeki yağın kilo alımında etki ettiğini ve bundan ötürü de bunun obezite ya da kalp hastalığı veya bunun dışında diyabet gibi kiloyla alakalı diğer sağlık problemlere davetiye çıkarabileceğine yönelik yaygın bir yanılgının olduğunu yineledi.

Etiketler :
SON DAKİKA