Haber Atak

Yunanistan Cumhurbaşkanı’ndan Merkel’e Savaş Tazminatı Hatırlatması

Yunanistan Cumhurbaşkanı olarak görevini sürdürmekte olan Pavlopoulos, “Yunanistan’ın Nazi işgali esnasındaki insanlık dışı suçlarla alakalı olarak işgal kredisi ve tazminatlara yönelik makul isteğini devam ettirdiğini ve bunun yasal hakkı olduğunu anımsatmak zorundayım” sözlerini söyledi. Pavlopoulos, Atina’ya resmi ziyaret yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel’i makamında ağırladı. İkili, resmi törenin sonrasında Cumhurbaşkanlığı konutunda bir araya gelerek medya […]

12 Ocak 2019 - 3:47 'de eklendi ve 923 kez görüntülendi.
Yunanistan Cumhurbaşkanı’ndan Merkel’e Savaş Tazminatı Hatırlatması

Yunanistan Cumhurbaşkanı olarak görevini sürdürmekte olan Pavlopoulos, “Yunanistan’ın Nazi işgali esnasındaki insanlık dışı suçlarla alakalı olarak işgal kredisi ve tazminatlara yönelik makul isteğini devam ettirdiğini ve bunun yasal hakkı olduğunu anımsatmak zorundayım” sözlerini söyledi.

Pavlopoulos, Atina’ya resmi ziyaret yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel’i makamında ağırladı. İkili, resmi törenin sonrasında Cumhurbaşkanlığı konutunda bir araya gelerek medya mensupları önünde açıklamalarına yer verdi.

Yunanistan’ın Avrupa ailesinin dışında bir gelecek düşüncesi içerisinde olmadığını ve Almanya ile “mükemmel” ikili ilişkilere sahip olduğunu ifade eden Pavlopoulos, “Ancak, Yunanistan’ın Nazi işgali sırasındaki insanlık dışı suçlara ilişkin işgal kredisi ve tazminatlara yönelik makul talebini sürdürdüğünü ve bunun yasal hakkı olduğunu hatırlatmak zorundayım.” diye konuştu.

Pavlopoulos, savaş tazminatıyla alakalı olarak yapmış oldukları taleplerinin hukuki olarak geçerliliğini koruduğunu ifade ederek, “Bu durumu, uluslararası ve Avrupa hukuk kültürüne dayanarak yetkin bir hukuki forum yoluyla çözüme kavuşturmalıyız.” sözlerini söyledi.  Öncelikleri olan Avrupa seçimleri öncesinde “birçok Avrupa ülkesine sıçrayan tehlikeli popülizme” yönelik olarak Avrupa değerlerini korumanın önemine de dikkat çekti.

SON DAKİKA