Haber Atak

Bakan Çavuşoğlu ABD’nin İran’la Yaptığı Anlaşmadan Geri Vazgeçmesini Eleştirdi

Dışişleri Bakanı olarak görevini devam ettiren Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri’nin İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararıyla alakalı olarak açıklama meydana getirdi. Çavuşoğlu, “Devletler imzaladıkları anlaşmaların arkasında durmalı.” ifadelerine yer verdi. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ve Litvanyalı mevkidaşı Linas Linkevicius meydana getirmiş oldukları görüşmenin sonrasında kameraların karşısına geçti. Amerika Birleşik Devletleri’nin İran ile nükleer anlaşmadan çekilme […]

09 Mayıs 2018 - 23:09 'de eklendi ve 1594 kez görüntülendi.
Bakan Çavuşoğlu ABD’nin İran’la Yaptığı Anlaşmadan Geri Vazgeçmesini Eleştirdi

Dışişleri Bakanı olarak görevini devam ettiren Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri’nin İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararıyla alakalı olarak açıklama meydana getirdi. Çavuşoğlu, “Devletler imzaladıkları anlaşmaların arkasında durmalı.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ve Litvanyalı mevkidaşı Linas Linkevicius meydana getirmiş oldukları görüşmenin sonrasında kameraların karşısına geçti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararına konusunda Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “ABD’nin bu kararı talihsiz bir adım olarak ifade edilebilir. Farklı nedenlerden ötürü talihsiz olmuştur; birincisi devletlerde devamlılık vardır.” sözlerine yer verdi.

Çavuşoğlu, Brezilya ve Türkiye’nin İran’ı bir anlaşma imzalaması konusunda ikna ettiğini, o zaman Amerika Birleşik Devletleri ve bazı ülkelerin buna karşı çıktığını ifade ederek,  “Daha sonra kendileri müzakere ettiler ve sonuçta bir anlaşma meydana getirildi.  Dolayısıyla devletler imzaladıkları anlaşmaların arkasında olmalıdır. ‘Önceki yönetim bunu kabul ederek imzaladı, ben bunun arkasında durmamak’ olmaz. O zaman bütün geçmişteki uluslararası anlaşmalar hepsi bir gün ve aniden yok sayılabilir.”  İfadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu İkinci olarak da nükleer anlaşmanın yalnızca İran ile Amerika Birleşik Devletleri arasında imzalanmadığını, Avrupa Birliği ve başka ülkelerin de dahil olduğunu da hatırlattı.

SON DAKİKA