Haber Atak

Uzmanlar Açıkladı, Unutkanlığı Yenmek İçin Oyun Oynamak Gerekiyor

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada Alzheimer ve demans hastalığını yenmek için bu kişilerin bazı oyunları oynayarak bu hastalığın etkilerinden kurtulabileceği söylendi. Özellikle mantık oyunlarının ve problem çözme oyunlarının unutkanlık konusunda iyilştirici etkisi olduğu ortaya konuldu. TÜİK 2017 verilene bakıldığında ülkemizdeki internet kullanıcısı yaşlı oranında 2,7 oranında artış olduğu görülmektedir.Bu artışın özellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan […]

27 Mart 2018 - 1:56 'de eklendi ve 198 kez görüntülendi.
Uzmanlar Açıkladı, Unutkanlığı Yenmek İçin Oyun Oynamak Gerekiyor

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada Alzheimer ve demans hastalığını yenmek için bu kişilerin bazı oyunları oynayarak bu hastalığın etkilerinden kurtulabileceği söylendi. Özellikle mantık oyunlarının ve problem çözme oyunlarının unutkanlık konusunda iyilştirici etkisi olduğu ortaya konuldu. TÜİK 2017 verilene bakıldığında ülkemizdeki internet kullanıcısı yaşlı oranında 2,7 oranında artış olduğu görülmektedir.Bu artışın özellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan bazı hastalıkların etkilerinin önüne geçilmesinde kullanılabileceği uzmanlar tarafından ifade edildi.

Uzmanlar, yaşlıların internette araştırma yapmalarının ,yine internet üzeriden eğitiici uygulamaları kullanmalarının hızlı düşünerek çabuk karar verme konusunda ayrıca hafızanın güçlennesi konusunda beyin gelişimleri açısından yararlı olabileceği söylendi.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda son yıllarda yaşlıların internete ve dijital cihazlara olan ilgilerinin olumlu sonuçlarının oluşabileceği, bu cihazlardaki oyunlar ve internette gezinmelerinin yaşlıların hafızasını güçlendirmede etkili olduğu belirtildi. Ayrıca hazırlanacak yeni dijital olyunlarda yaşlıların bu özelliklerine uygun çalışmalar yapılabilceği ve özellikle Alzheimer ve demans rahatsızlıkları olan yaşlıların unutkanlık ve bu hastalıkların diğer belirtilerinin ortadan kalkmasında etkili olduğu savunulmnaktadır.

Bu konuda dünya çapında yapılan araştırmalar da bu araştırmayı destekler nitelikte gelişiyor. Yaşlılardaki bilişsel sorunların ortadan kaldırılması konusunda yaşlıların internetteki mantık ve problem çözme oyunlarını oynamaları  gerektiği , bu oyunların Alzheimer ve demans rahatsızlıklarının etkilerini oratadan kaldırma konusunda bire bir olduğu söylendi.

SON DAKİKA