Haber Atak

Trafik Cezalarında Birden Fazla Ceza Kesmenin Yolu Açıldı

İstanbul’da kural dışı olaylara karıştığı tespitinde kullanılan ve kapsamı daha da artırılan Elektronik Denetleme Sistemi’nde (EDS) yeni uygulamaya geçildi. Yeni uygulama sonucunda da herhangi bir kuralı ihlal ettiği ortaya çıkan sürücüye aynı anda birden fazla trafik cezası verilme yolu açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce (İBB) kurulan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce kullanılmakta olan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) […]

23 Eylül 2018 - 1:41 'de eklendi ve 474 kez görüntülendi.
Trafik Cezalarında Birden Fazla Ceza Kesmenin Yolu Açıldı

İstanbul’da kural dışı olaylara karıştığı tespitinde kullanılan ve kapsamı daha da artırılan Elektronik Denetleme Sistemi’nde (EDS) yeni uygulamaya geçildi. Yeni uygulama sonucunda da herhangi bir kuralı ihlal ettiği ortaya çıkan sürücüye aynı anda birden fazla trafik cezası verilme yolu açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce (İBB) kurulan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce kullanılmakta olan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) kapsamı içerisinde, kamerayla tespit edilme işlemleri yapılan ihlallere alakalı olarak verilen trafik cezalarının kapsamında yeni düzenlemelere gidildi.

Halihazırda kural ihlallerine bir başkaları dahil edildi ve uygulanmasına da başlandı. Bundan sonra, hız yapan ya da kırmızı ışıktan geçtiği ortaya çıkan bir sürücüye, eğer bu esnada emniyet kemeri takmadan araç kullanmış ve aynı zamanda cep telefonuyla konuşmuşsa birden çok ceza verileceği altı çizildi.

Araç sürücülerinin dışında, motosiklet kullanıcılarının da benzer kural ihlali meydana getirdikleri ve kask takmadıkları ortaya çıkmışsa ceza kesiliyor.

Trafik kazaları neticesinde ortaya çıkabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi amacıyla hizmet veren EDS, kameralar aracılığıyla sürücülerin trafik ihlallerini ortaya çıkarıyor. Elektronik Denetleme Sistemi’nin dışında İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün Trafik İzleme ve Plaka Tanıma Sistemi kameraları yer alıyor.

SON DAKİKA