Haber Atak

Soy Ağacı Uygulaması Ne Zaman Açılacak?

E-Devlet uygulamasının kullanıcılara sunduğu soy ağacı sorgulama hizmeti yoğun ilgi gördü. Vatandaşların sorgulama yapmak için sitede oluşturduğu yoğunluk sebebiyle uygulama askıya alındı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, dün e-Devlet aracılığıyla kullanıcılara sunulan soy ağacı sorgulama hizmetinin aşırı yoğunluk sebebiyle dondurulduğunu açıkladı. Alınan bilgiye göre, e-Devlet kullanımının yaygınlaşması için vatandaşlara Nüfus Müdürlüklerine gitmeden […]

12 Şubat 2018 - 1:42 'de eklendi ve 11 kez görüntülendi.
Soy Ağacı Uygulaması Ne Zaman Açılacak?

E-Devlet uygulamasının kullanıcılara sunduğu soy ağacı sorgulama hizmeti yoğun ilgi gördü. Vatandaşların sorgulama yapmak için sitede oluşturduğu yoğunluk sebebiyle uygulama askıya alındı.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, dün e-Devlet aracılığıyla kullanıcılara sunulan soy ağacı sorgulama hizmetinin aşırı yoğunluk sebebiyle dondurulduğunu açıkladı.

Alınan bilgiye göre, e-Devlet kullanımının yaygınlaşması için vatandaşlara Nüfus Müdürlüklerine gitmeden e-Devlet üzerinden alabilmeleri için “alt-üst soy raporu” hizmeti uygulaması sunuldu. Yapılan çalışmaların tamamlanmasından sonra dün öğle saatlerinde belgeler alınmaya başlandı.

Hizmetin kullanıma sunulmasından gece 02.00’ye kadar yaklaşık 200 bin belge üretildi ancak esas yoğunluk gece saatlerinde yaşandı. Bu saatler arasında ise siteden yaklaşık 110 bin belge alındı.

Yoğunluğun artarak devam etmesi sebebiyle, vatandaşların bekleme süresi arttı ve hizmette gecikmeler yaşanmaya başladı. Bu sebeple alt-üst soy sorgulama uygulaması bir süre durduruldu. Sorgulama hizmeti yoğunluğun azalmasının ardından tekrar kullanıma açılacak.

 

Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Saat 04:00 dan itibaren aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur.

Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.

SON DAKİKA