Haber Atak

Ölüm Anında Yaşananlar

Klinik ölüm oldukça nadir bir olaydır. Bununla birlikte, vakaların  çoğunluğunda klinik ölümler görülür bu aşamada çok acı verici yaralar olsa bile, temelde olumlu duygulardan söz etmek mümkündür. Bu bilgi Belçika bilim adamlarının yaptıkları araştırmalardan derlenmiştir: Bilim adamları fenomen yaşayan hastaların öykülerini analiz etti ve bilinçsiz haldeki beyin aktivitesi ile karşılaştırdı. Olağandışı bir tecrübeye sahip olan […]

12 Mart 2018 - 23:38 'de eklendi ve 372 kez görüntülendi.
Ölüm Anında Yaşananlar

Klinik ölüm oldukça nadir bir olaydır. Bununla birlikte, vakaların  çoğunluğunda klinik ölümler görülür bu aşamada çok acı verici yaralar olsa bile, temelde olumlu duygulardan söz etmek mümkündür. Bu bilgi Belçika bilim adamlarının yaptıkları araştırmalardan derlenmiştir: Bilim adamları fenomen yaşayan hastaların öykülerini analiz etti ve bilinçsiz haldeki beyin aktivitesi ile karşılaştırdı. Olağandışı bir tecrübeye sahip olan insanlar, bunu, bedensel duyumlara ve ışık tünellerine tekabül etmeyen duyumlarla duygusal açıdan zengin bir deneyim olarak tanımladı. Kalbi durması veya travma sırasında beyindeki anormal aktivite göz önüne alındığında, anılar etkileyici derecede zenginleşiyor.

Ölüm Deneyimleri

Bilimsel olarak bu duruma şöyle açıklık getirilir: beyin oksijensiz kalmaktadır ve  sınırlandırma ile  duyguları kontrol eden bölgelere zarar gelmektedir. Bilim adamları tarafından ciddi kafa travmalarından sonra yoğun bakımda olan insanlar tarafından en sık görülen klinik ölümler incelendi. Bu ölüm deneyimi yaşayanlar, bedenlerinden kopup yukarıya doğru yükseldiklerini söylüyorlar. Bir süre bedeni izlediklerini de ekliyorlar. Olan bitenden haberdar ve bilinçli olduklarını ekliyorlar. Bazı insanlar da bu konuda çok negatif deneyimleri olduklarından söz ediyorlar. Bu fenomenlere açıklama getirmek için çalışan ekip çalışmalarını halen sürdürmektedir. Bu güne kadar karşılaştıkları ölümden dönen yüzlerce insanla yaptıkları konuşmaların sonuçlarına bakılırsa; ortak paydada insanların %90′ ı ölüm anında yani kalbin durması anında bedeni terk ettiklerini ifade ediyorlar. Diğer kesim ise hiç bir şey hatırlamıyor. Çok az bir kesim de karanlık puslu bir ortamda kendini bulduklarını ifade ediyorlar. Zaman ve mekanın olmadığı puslu bir alanda tek başına olduklarını ifade ediyorlar. Sanki onlar için zaman sonsuza kadar sürecek gibi gelmektedir ve onlar orada çok uzun zaman bulunuyor hissi yaşıyorlar.

Tibette Keşişler

Tibet ve Hindistan’da ve Rusya’da ölümün gerisinde neler olup bittiğini merak eden ve sık sık bunu deneyimleyen insanlar var. Tibet keşişleri Zen rahipleri ya da ustaları arasında bir ayağı dünyada öbür ayağı astral alemlerde olan binlerce insan var ve onlar ölüm yolculuğunu anlatırken insanın dünyada nasıl bir insan olduğunun, gittiği yerde bulacakları ile yakından alakalı olduğunu savunuyorlar. Kötü ruhların asla ölüm sonrasında iyi yerlere gitmediklerini ifade ediyorlar. Masum bir hayat sürenlerin ise deneyimleri çok korkutucu değil. Tibette meditasyon yapılarak bedeni terk etmek ve astral alanlara gitmek çok sıradan bir deneyimdir. Ölüm deneyiminin ötesinde neler olduğunu detayları öğrenmek isteyenler mükemmel bir eser olan   “ Tibetin Ölüler Kitabı ” alarak detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirler.

SON DAKİKA