Haber Atak

Kalem, Defter ve Diğer Kırtasiye Ürünleri

Kalem, kâğıt, mürekkep tarzında olan ürünlerin genel ismine kırtasiye denilmektedir. Oldukça kapsamlı bir kelime olan kırtasiye günümüzde farklı bir anlama daha gelebilmektedir. Kalem, kağıt, defter gibi ürünlerin satışının yapıldığı yerlere de kırtasiye denilmektedir. Günümüz şartlarında daha fazla ürünü kapsayan kelime giderek daha geniş bir alanı temsil etmektedir. Artık kağıt, kalem dışındaki farklı ürünler de bu […]

29 Ocak 2018 - 1:57 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.
Kalem, Defter ve Diğer Kırtasiye Ürünleri

Kalem, kâğıt, mürekkep tarzında olan ürünlerin genel ismine kırtasiye denilmektedir. Oldukça kapsamlı bir kelime olan kırtasiye günümüzde farklı bir anlama daha gelebilmektedir. Kalem, kağıt, defter gibi ürünlerin satışının yapıldığı yerlere de kırtasiye denilmektedir. Günümüz şartlarında daha fazla ürünü kapsayan kelime giderek daha geniş bir alanı temsil etmektedir. Artık kağıt, kalem dışındaki farklı ürünler de bu kapsama girebilmekte olup bunlarda elektronik cihazlarla ilgilidir. Yazıcılar ve yazıcı ürünleri de bu kapsamda kabul edilmekte olup bunun nedeni ise aynı amaç için kullanılması gösterilmektedir. Çok fazla sayıdaki ürünün ve bunlara ait farklı kalitedeki çeşitleri eklenince çok daha geniş bir yelpaze oluşmaktadır.

Kalem kısaca yazı yazma aracı olarak nitelendirilebilmektedir. Fakat zaman içinde bu eşya ciddi gelişim göstermiş ve farklı alanlar için kullanılmaya başlanmıştır. İlk ortaya çıkışında sadece yazı yazan bu araçlar o özellikleri üzerine gelişim göstermiş ve göstermeye hala da devam etmektedir. Günümüzde çok fazla sayıda kalem çeşidi bulunmakta olup bunların her biri farklı bir amaç için kullanılmaktadır. Tahta kalemleri, simli kalemler, fosforlu kalemler gibi farklı yazma seçeneğine kalemlerin dışında markör kalemler, silinebilir tükenmez kalemler gibi çok daha farklı özelliklere sahip kalemler de bulunmaktadır. Söz konusu ürünlerin tamamı ihtiyaç ve bir talep doğrultusunda geliştirilmiştir. Günümüzde insanların birçok ihtiyacının karşılanacağı özellikte kalemler bulunmasına rağmen bu alandaki gelişim hala devam etmektedir.

Üzerine yazı yazılabilen kağıt topluluğu olarak da isimlendirilen defterler günümüzde farklı amaçlar için kullanılsa da en fazla okullarda öğrenciler tarafından kullanılmaktadır. Farklı özellikteki defterler kişilerin tercihine göre değişkenlik gösterecek özeliklere sahiptir. Kareli, düz çizgili, çizgisiz gibi farklı boyutlarda çok sayıda defter çeşidi bulunmaktadır. Bunların dışında defterlerin yapılış şekillerine göre de değişik isimlerle anılmaktadır ki anılan isim defterin yapımında kullanılan tekniktir. Telli defter, spiralli defter gibi ürünler buna en güzel örnektir. Bunların dışında kişisel kullanım için de hatıra defteri benzeri defterler bulunmaktadır. Söz konusu ürünlerin farklı desen ve renk seçenekleri de yer almaktadır.

Etiketler :
SON DAKİKA