Haber Atak

Down sendromu için 1 yaşında müdahale çok geç!

Tüm dünyada 21 Mart tarihinde Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kabul edilmesi Birleşmiş Milletler tarafından belirlendi. Bu gün dolayısıyla Down Sendromlu kişilere dikkat çekildi. Down Sendromlu olan bireylerin bu durumları sebebiyle hepsinde zeka konusunda sıkıntı olmadığı ve bu hastalığa sahip olup da çalışma hayatında yer alabildiği veya yeteneklerinin olduğu alanlarda çalışma yapabildikleri konusunda uzmanlar açıklamalarda […]

02 Nisan 2018 - 1:07 'de eklendi ve 294 kez görüntülendi.
Down sendromu için 1 yaşında müdahale çok geç!

Tüm dünyada 21 Mart tarihinde Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kabul edilmesi Birleşmiş Milletler tarafından belirlendi. Bu gün dolayısıyla Down Sendromlu kişilere dikkat çekildi. Down Sendromlu olan bireylerin bu durumları sebebiyle hepsinde zeka konusunda sıkıntı olmadığı ve bu hastalığa sahip olup da çalışma hayatında yer alabildiği veya yeteneklerinin olduğu alanlarda çalışma yapabildikleri konusunda uzmanlar açıklamalarda bulundu. Dowv Sendromlu kişilerin iyi bir eğitim alarak diğer bireyler gibi çalışma hayatlarında başarılı olabildiklerini söyleyen uzmanlar bu eğitimin alınabilmesi ve çalışmaların başlatılabilmesi için hastalığın 1 yaşından önce teşhisinin konulması gerektiğini belirttiler. Bu sebeple uzmanların bu teşhisi koyduktan sonra beklemeden 0 yaş eğitimine başlaması gerektiği söylendi.

“Trizomi 21” olarak da adlandırılan Down Sendromlu kişilerin hastalığı beden ve beyin gelişiminde ortaya çıkan sorunların devamında oluşan bir çeşit genetik sendrom olduğu belirtildi.

Down Sendromu rahatsızlığının toplumda görülme sıklığının %0,1 olduğu, bu hastalığın genetik olduğu ama bu hastalığa sahip bireylerin hepsinde de zihinsel yeterlilik olmadığı ifade edildi. Down sendromlu çocukların dünyaya gelmesinde en büyük etken anne adaylarının 35 yaş üzerinde doğum yapmaları olarak söylenmektedir. Bu sebeple dünyada evlilik ve anne olma yaşının her geçen gün artması sebebiyle gelecekte bu hastalıkla doğanların sayısının da artacağı söylendi.

Down Sendromunun bir genetik bozukluk olması sebebiyle fiziki görünüşte sıkıntı oluşabileceğini ama zeka konusunda birçok bireyde sorun olmayabileceği konusunda uzmanlar açıklamada bulundular. Down Sendromlu bireylerin oldukça sosyal ve sevgi dolu oldukları ve toplumun bu bireyleri kabul edip normal bireylerden farklı davranmamaları gerektiği söylendi.

Etiketler :
SON DAKİKA