Haber Atak

CHP Lideri Kılıçdaroğlu AB ülkelerinin büyükelçileriyle buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Afrin’e yapılan operasyon ana gündemi hakkında görüşlerini aktarmak üzere AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileri ile bir araya geldi. Toplantıya katılan ve görüşmeye ilişkin detaylar hakkında basın mensuplarına bilgi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve dış ilişkiler sorumlusu Öztürk Yılmaz, Büyükelçilerin sorularını doğrudan doğruya Kılıçdaroğlu’na yönelttiklerini açıkladı. Operasyonun başlamasından […]

30 Mart 2018 - 0:34 'de eklendi ve 937 kez görüntülendi.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu AB ülkelerinin büyükelçileriyle buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Afrin’e yapılan operasyon ana gündemi hakkında görüşlerini aktarmak üzere AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileri ile bir araya geldi. Toplantıya katılan ve görüşmeye ilişkin detaylar hakkında basın mensuplarına bilgi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve dış ilişkiler sorumlusu Öztürk Yılmaz, Büyükelçilerin sorularını doğrudan doğruya Kılıçdaroğlu’na yönelttiklerini açıkladı. Operasyonun başlamasından bu yana kent yapılanması ve kent meclisi oluşturulması konularında destek verdiklerini ve bu konulardaki uygulamaların destekleri doğrultusunda gerçekleşmesi nedeni ile parti olarak memnun olduklarını da sözlerine ekledi.

Kılıçdaroğlu’nun AB büyükelçilerine yaptığı açıklamalarda Afrin operasyonuna işgal nitelendirmesinin doğru olmadığını, bunun PKK ve diğer terör unsurlarına karşı gerçekleştirilen bir operasyon olduğunu dile getirdiğini belirten Yılmaz toplantıda özellikle Almanya’nın farklı bir tutum içinde bulunduğunu gördüklerini de değindi. Seçim ittifakı konusunun da yapılan toplantıda yer alan büyükelçiler tarafından sorulanlar arasında olduğu öğrenildi. Öztürk Yılmaz’ın gazetecilere yaptığı açıklamalar toplantıda Kılıçdaroğlu’nun seçim ittifakı hakkındaki bir soruya, prensipler çerçevesinde ittifaka açık olduklarını gösterir şekilde cevap verdiğini gösteriyor.

AB, ABD ve Rusya ile Türkiye’nin arasındaki ilişkiler ve Türkiye’deki Suriyeliler konularının da toplantıda gündeme gelen konular olduğu ortaya çıktı. ABD ile yaşanan güven sorununda CHP’nin nasıl bir yol izleyeceğini merak eden büyükelçilere Genel Başkanlarının gerekli açıklamaları yaptığına işaret eden Yılmaz ayrıca Suriye’de barışın tesis edilmesi sonrası Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri gerektiği konusundaki görüşlerini belirtti.

SON DAKİKA