Haber Atak

Bel Ağrısı Kendiliğinden Geçer Mi?

  Bel ağrısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel fıtığı ve diğer hastalıkların bir belirtisi olarak çıkabildiği gibi rutin şeylerin de bel ağrısına yol açabileceğini ifade ederek, bel fıtığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.   Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel ağrısının her ne şekilde ortaya […]

04 Şubat 2018 - 17:31 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.
Bel Ağrısı Kendiliğinden Geçer Mi?

 

Bel ağrısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel fıtığı ve diğer hastalıkların bir belirtisi olarak çıkabildiği gibi rutin şeylerin de bel ağrısına yol açabileceğini ifade ederek, bel fıtığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel ağrısının her ne şekilde ortaya çıkmış olursa olsun dikkat edilmesi gerektiği, aksi takdirde daha büyük problemlere yol açabileceğini dile getirdi.  Bel ağrısıyla karşılaşıldığında rahatsızlığın daha fazla ilerlememesi için dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Yıldızhan, günlük alışkanlıklardan kaynaklanan bel ağrılarının birkaç yöntemle geçebileceğine dikkat çekerek, bu tarz bel ağrılarının zamanla kendiliğinden geçtiğini ancak tekrarlamaması için önlem alınması gerektiğini belirtti.

 

Bel Ağrısı Hangi Durumlarda Kendiliğinden Geçer

 

Doç. Dr. Yıldızhan, gün içinde çok fazla fiziksel hareket yapmak, ayakta sabit kalmak ya da ağır kaldırmak gibi durumların bel ağrılarına yol açabileceği ve bu ağrıların kendiliğinden geçebildiğini söyledi.

 

Sık sık tekrarlanan bel ağrılarında, ağrının geçmesinin daha uzun süreceği ve bu süreçte ağrının giderek artacağını vurgulayan Yıldızhan, ağrının yavaş yavaş kronikleşmesine ve giderek şiddetlenmesine neden olacağını belirtti.

 

İstenmeyen herhangi bir durumun yaşanmaması için gün içerisinde yapılan ve bele yük bindiren hareketleri minimum seviyeye indirmenin bel ağrılarını yavaş yavaş ortadan kaldıracağını ifade eden Yıldızhan, ani ve vücudu ısıtmadan yapılan tempolu hareketlerden kaçınmanın bel sağlığına iyi geleceğini dile getirdi.

 

Bel Ağrısı Hangi Durumlarda Kendiliğinden Geçmez

 

Doç. Dr. Yıldızhan, “bel ağrısı genel olarak başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıktığı durumlarda kendiliğinden geçmemektedir. Sıcak kompreslerle, ağrı kesicilerle ya da 2 günlük yatak istirahati ile geçmeyen bel ağrıları önemli bir problemin habercisi olabilir. Bel ağrılarının iki günden daha uzun sürdüğü durumlarda çok geç olmadan uzman bir hekime muayene olmak gerekmektedir.” dedi. Uzun süreli bel ağrılarının, bel fıtığı, dar kanal, tümör, sindirim ve boşaltım sistemi bozukluklarıile daha pek çok nedenden oraya çıkabileceğini söyleyen Yıldızhan, ciddi rahatsızlıkların erken safhada belirlenmesi ve çok ilerlemeden tedaviye başlanması gerektiğine dikkat çekti.

 

Bu durumun tedavi sürecini hızlandıracağına ve iyileşme sürecinin daha rahat olmasını sağlayacağına değinen Doç. Dr. Yıldızhan, tedavi sürecinde alınan sonuçların daha yüz güldürücü olacağını da sözlerine ekledi.

 

Nöroşirurji Uzmanı

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan

www.ahmetyildizhan.net

Etiketler :
SON DAKİKA