Haber Atak

Tersiyer Kırıcı ve Beton Santralleri

Yapı sektöründe kullanılan taş ve benzer ürünlerin üretimleri doğada bulunan ve taş ocakları ile çıkarılan taşlardan yapılmaktadır. Söz konusu taşlar ilk çıkarıldıklarında büyük boyutta olmakta ve o şekilde kullanılması mümkün değildir. Taş ocakları ve maden gibi yerlerden çıkan büyük boyutlu taşları kullanılabilir ölçülere getirmek için kıran tesislere konkasör denilmekte olup ayrıca bu tesisler taşları elemekte […]

31 Ocak 2018 - 18:34 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.
Tersiyer Kırıcı ve Beton Santralleri

Yapı sektöründe kullanılan taş ve benzer ürünlerin üretimleri doğada bulunan ve taş ocakları ile çıkarılan taşlardan yapılmaktadır. Söz konusu taşlar ilk çıkarıldıklarında büyük boyutta olmakta ve o şekilde kullanılması mümkün değildir. Taş ocakları ve maden gibi yerlerden çıkan büyük boyutlu taşları kullanılabilir ölçülere getirmek için kıran tesislere konkasör denilmekte olup ayrıca bu tesisler taşları elemekte ve yıkamaktadır. Konkasörlerin kırmış oldukları taşlardan oluşan ürünler başta yapı sektörü olmak üzere farklı alanlarda kullanılmaktadır. Konkasörlerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Sabit konkasörler çok fazla alan kaplamakta olup taşıması, sökmesi ve kurulumu daha zor olan konkasör çeşididir. Fakat üretim kapasiteleri çok daha yüksektir. Mobil konkasörler ise daha kullanışlı olup kapasiteleri bir miktar daha düşüktür.

Konkasör ürünlerinin son aşamasında etkin olarak kullanılan tersiyer kırıcı kum makinesi olarak da bilinmektedir. Konkasör tesislerinde bulunan primer ve sekonder kırıcıların ardından kullanılan bu makineler kırma, yıkama ve eleme işlemini yapabilmektedir. Oldukça ekonomik olmasına karşın bu işlemleri yapabilmesi işletme sahipleri için oldukça avantajlı bir durum olarak dikkat çekmektedir. Düşük maliyetli olan bu makine küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin tamamında kullanılmaktadır. Söz konusu makineler hem kolay kurulma özelliğine sahip hem de kolay bir şekilde nakledilebilmektedir. Bu özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı olan tersiyer kırıcıların içerisinde bulunan iki yana dönmeli olan rötarları sayesinde çok yüksek performans göstermekte ve verimliliği artırmaktadır. Ayrıca hidrolik sistemlere sahip olmasından dolayı da bakımları son derece basit bir şekilde yapılabilmektedir.

Yapıların en önemli malzemesi olan betonların üretiminin çok daha hızlı olması için beton santrali denilen tesisler kullanılmaktadır. Söz konusu tesisler taş, kum ve çakıl gibi konkasör ürünleri ile belli orandaki su ve çimentoyu karıştırmaktadır. Bunun sonucunda ise beton üretimi sağlanmış olmakta ve istenilen yerlere rahat bir şekilde nakledilebilmektedir. Beton santrallerinin farklı çeşitleri bulunmakta ve bunların arasında en fazla sabit ile mobil olanları tercih edilmektedir. Sabit beton santrallerinin kapasiteleri yüksek olmasına rağmen kurulumu ve taşınması zordur. Mobil santrallerin ise kurulumu ve taşıması kolay iken kapasitesi bir miktar daha düşüktür.

Etiketler :
SON DAKİKA