Haber Atak

Rusya’ya Domates İhracatında Yasak Bugün Sona Erdi

Avrupa kıtasının yüzölçümü en büyük ülkelerinden olan Rusya’nın domates ithalatında Türkiye’ye yapmış olduğu firma sınırlaması 1 Mayıs Salı günü itibarıyla resmen son buldu. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı olarak bu konuyla ilgili konuşma yapan Hayrettin Uçak, Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesinin “1 Mayıs 2018 tarihiyle beraber domates güvesi barındırmayan üretim yerlerinden, işletmelere kısıtlama […]

01 Mayıs 2018 - 16:05 'de eklendi ve 238 kez görüntülendi.
Rusya’ya Domates İhracatında Yasak Bugün Sona Erdi

Avrupa kıtasının yüzölçümü en büyük ülkelerinden olan Rusya’nın domates ithalatında Türkiye’ye yapmış olduğu firma sınırlaması 1 Mayıs Salı günü itibarıyla resmen son buldu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı olarak bu konuyla ilgili konuşma yapan Hayrettin Uçak, Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesinin “1 Mayıs 2018 tarihiyle beraber domates güvesi barındırmayan üretim yerlerinden, işletmelere kısıtlama getirilmeksizin Türkiye Cumhuriyeti menşeli domateslerin Rusya’ya ithalatına izin verildiğini” bilgilendirmesini meydana getirdi.

Bu alınan önemli kararın üreticiler açısından oldukça önemli olduğunu ifade eden Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Uçak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığının ortaklaşa sürdürdüğü yoğun diplomasi trafiğinin bu kararın alınmasında oldukça büyük etkisi olduğunu ifade etti.

Uçak, “1 Mayıs Salı günü itibarıyla resmen sona eren firma kısıtlamasının ardından Rus alıcılarla temasa geçip üreticilerimizin ürünlerini daha iyi satmak ve ülkemize döviz kazandırmak adına girişimlerde bulunacağız.” sözlerini söyledi. Hayrettin Uçak, ihracatçıları, bu büyük pazarın yeniden kapanmaması konusunda Rusya’nın denetim kurallarına uymaları yönünde uyarılar meydana getirdi.

Diğer yaş sebze ve meyveler için de benzer kurallar olduğunu da ifade eden Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Ürünlerimizin sınır kapılarından geri gelmeleri bizler için prestij kaybına yol açar. Bu durum para gelir elde etmenin yanında milli bir meseledir. Ben tüm ihracatçılarımızın gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA