Haber Atak

Milyarderlerin Servetinde Büyük Artış

Dünya çapında milyarderlerin toplam servetinin 2017 senesinde yüzde on dokuz oranında tarihi bir yükseliş ortaya koyarak 8,9 trilyon dolar dolaylarına geldiği ifade edildi. Deutsche Welle Türkçe’de yer edinen haber doğrultusunda, İsviçre Bankası USB ve denetim şirketi PwC tarafından derlenen ve Cuma günü bilgilendirilen “Billionaire Insights 2017” isimli rapor doğrultusunda geride kalan sene 199 kişi milyarderler […]

28 Ekim 2018 - 18:07 'de eklendi ve 402 kez görüntülendi.
Milyarderlerin Servetinde Büyük Artış

Dünya çapında milyarderlerin toplam servetinin 2017 senesinde yüzde on dokuz oranında tarihi bir yükseliş ortaya koyarak 8,9 trilyon dolar dolaylarına geldiği ifade edildi.

Deutsche Welle Türkçe’de yer edinen haber doğrultusunda, İsviçre Bankası USB ve denetim şirketi PwC tarafından derlenen ve Cuma günü bilgilendirilen “Billionaire Insights 2017” isimli rapor doğrultusunda geride kalan sene 199 kişi milyarderler sınıfına girerken, toplam milyarder sayısı 2 bin 158’e çıktı.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, geride bıraktığımız sene kaydedilen tarihi yükselişin tetikleyici faktörü oldu. Milyarder sayısının 2017 senesinde 318’den 373’e çıktığını ülkede milyarderlerin sahip olduğu toplam servet yüzde otuz dokuz yükselişle beraber 1.12 trilyon dolar seviyelerine geldi. Asya’nın en büyük ekonomisi durumuna gelen ülke raporu doğrultusunda 2017 yılında her hafta iki milyarder çıktı. Milyarderlerin çoğunluğu teknoloji ve perakende satış sektöründe faaliyet ortaya koyuyor.

UBS Küresel Servet Yönetimi’nden olan Josef Stadler “geride kalan on senede Çinli milyarderler dünyanın en geniş ve en başarılı şirketlerini yaratarak hayat standartlarını artırdılar” yorumunu yaptı.

Çin’de yer alan milyarderlerin sayısının artacağı düşünülüyor. Raporda, Çin’de 2006 senesinde yalnızca on altı milyarderin olduğu altı çizilirken “ülkenin büyük nüfusu ve teknoloji sektöründeki yaşanan durumların iş insanlarına şirketlerini büyütebilmeleri konusunda uygun ortamı sağladığı” belirtildi.

SON DAKİKA