Haber Atak

İmar Barışı İçin Yeni Düzenleme Getirildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, imar barışında iş dünyasından gelen itirazlar doğrultusunda değişiklik yaşanıyor. Oteller ilk olarak gösterilmek üzere turizm tesisleri, fabrikalar, alışveriş merkezleri, hastaneler gibi işyerleri yapı kayıt belgesi bedelinin ruhsatlı alan üstünden hesaplanması sebebiyle oldukça uçuk fiyatlar ödemek durumunda kalacaktı. Ancak gerçekleştirilen değişiklikle hesaplama sistemi değiştirilerek, iş dünyasına kolaylık getirildi. Ruhsatlı […]

24 Eylül 2018 - 18:08 'de eklendi ve 465 kez görüntülendi.
İmar Barışı İçin Yeni Düzenleme Getirildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, imar barışında iş dünyasından gelen itirazlar doğrultusunda değişiklik yaşanıyor. Oteller ilk olarak gösterilmek üzere turizm tesisleri, fabrikalar, alışveriş merkezleri, hastaneler gibi işyerleri yapı kayıt belgesi bedelinin ruhsatlı alan üstünden hesaplanması sebebiyle oldukça uçuk fiyatlar ödemek durumunda kalacaktı. Ancak gerçekleştirilen değişiklikle hesaplama sistemi değiştirilerek, iş dünyasına kolaylık getirildi.

Ruhsatlı oteli, hastanesi, iş merkezi, fabrikası olan iş adamları imar barışı için başvurduğu, kayıt tutarının hesabı binanın tamamı üstünden gerçekleştiriliyordu. Bu sebeple tutar fazla çıktığından turizmciler başta olmak üzere iş dünyası imar barışı için başvuru yapmıyordu. İmar barışına başvurma zamanı 31 Ekim’de biterken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gelen istekler üzerine Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliğinde değişiklik gerçekleştirdi.

KAMU ARSASINA YAPILAN KAÇAK MÜLKLER

Kaçak binalar, Hazine ve belediye arsaları üstüne inşası gerçekleşmişse, arsa emlak değeri binanın oturum alanı üstünden hesaplanacak. Dolayısıyla yapı kayıt belgesi tutarı da daha az çıkacak. Ayrıca parsel üzerinde birden fazla yapı yer alıyorsa yalnızca Yapı Kayıt Belgesi başvuru yapılan yapının arsa payı dikkate alınacak. Taşınmaz hisseli ise, her bir hak sahibi hissesi oranında tutar ödeyecek.

Etiketler :
SON DAKİKA