Haber Atak

Yunanistan Türkiye Sınırına Geçen Askerleri Savundu

Türkiye’de sınırı geçtikleri belirtilmesi üzerine ele geçirilen iki Yunan askeriyle alakalı olarak çeşitli senaryolar kafaları karıştırıyor. Uzmanlar ise gerginliğin daha fazla artmaması açısından sadece aşırı uçların işine yarayacağı telkinlerinde bulunuyor. Sınırı geçerek Türkiye’ye giren 2 Yunan askeri geride bıraktığımız hafta içerisinde 1 Mart’ta tutuklanarak cezaevine yollanmıştı. Askerler “yasak askeri bölgeye girmekle” suçlandığı ifade edildi. Yunanistan’da […]

10 Mart 2018 - 12:15 'de eklendi ve 357 kez görüntülendi.
Yunanistan Türkiye Sınırına Geçen Askerleri Savundu

Türkiye’de sınırı geçtikleri belirtilmesi üzerine ele geçirilen iki Yunan askeriyle alakalı olarak çeşitli senaryolar kafaları karıştırıyor.

Uzmanlar ise gerginliğin daha fazla artmaması açısından sadece aşırı uçların işine yarayacağı telkinlerinde bulunuyor. Sınırı geçerek Türkiye’ye giren 2 Yunan askeri geride bıraktığımız hafta içerisinde 1 Mart’ta tutuklanarak cezaevine yollanmıştı. Askerler “yasak askeri bölgeye girmekle” suçlandığı ifade edildi. Yunanistan’da ise bu olayla alakalı olarak çeşitli senaryolar konuşuluyor.

Yunanistan’ın eski Genelkurmay Başkanı olarak bilinen isimlerden Manusos Paragiudakis bir televizyon mülakatında askerlerin tuzağa düşürülüp Türk özel komandolarınca kaçırılmış olabileceğini belirtti. Hatta tutuklamanın Türk topraklarında yapıldığından şüphe edenler de bulunuyor.

Yunanistan, kötü hava koşuları dolayısıyla yanlışlıkla sınırın karşı bölümüne geçildiğine sıkça tanık olunduğunu ifade ediyor. Sınırda dokuz ay görev meydana getiren bir Yunan askeri Kathimerini gazetesine meydana getirdiği açıklamada görevi zamanı boyunca Yunan devriyesinin üç, Türklerin ise iki defa yanlışlıkla sınırı geçtiklerine tanık olduğunu ifade etti.

Eski Genelkurmay Başkanı Paragiudakis de buna benzer ihlal vakalarının sık rastlanmadığını ve genellikle yerel makamlar içerisinde çözüme kavuşturulduğunu söyledi. Bu tür olaylarda bölgedeki sorumlu subayın karşı taraftaki mevkidaşını telefonla aradığı ve olay mahkemeye dek taşınmadan kestirme şekilde çözüme kavuşturulduğu ifade ediliyor.

 

SON DAKİKA