Haber Atak

Yolsuzluk Davası İspanya’da Başbakan’ın Değişmesine Yol Açtı

Avrupa kıtasının güneybatısında yer alan İspanya’da ana muhalefet partisinin yapmış olduğu gensorunun kabul görmesiyle birlikte Başbakan Mariano Rajoy hükümeti sona erdi. Sosyalist lider Pedro Sanchez’in İspanya’nın yeni başbakanı olarak göreve seçildi. İspanya Başbakanı olarak bilinen Mariano Rajoy parlamentodan güvenoyu elde edemedi. Altı seneden uzun zamandır ülkenin başında olan merkez sağ hükümet düştü. Sosyalist lider Pedro […]

01 Haziran 2018 - 15:47 'de eklendi ve 709 kez görüntülendi.
Yolsuzluk Davası İspanya’da Başbakan’ın Değişmesine Yol Açtı

Avrupa kıtasının güneybatısında yer alan İspanya’da ana muhalefet partisinin yapmış olduğu gensorunun kabul görmesiyle birlikte Başbakan Mariano Rajoy hükümeti sona erdi. Sosyalist lider Pedro Sanchez’in İspanya’nın yeni başbakanı olarak göreve seçildi.

İspanya Başbakanı olarak bilinen Mariano Rajoy parlamentodan güvenoyu elde edemedi. Altı seneden uzun zamandır ülkenin başında olan merkez sağ hükümet düştü. Sosyalist lider Pedro Sanchez, Rajoy’un yerine başbakan olarak seçildi.

İspanya’da muhalefe partisinin Sosyalist Parti lideri olarak yaptığı açıklamalarla sık sık isminden söz ettiren Pedro Sanchez’in başbakanlığı için parlamentoda gerçekleştirilen oylamada 180 üye “evet” oyu verirken, 169 üye “hayır” oyu kullandı. Bir üye ise çekimser oldu. İspanya’da Başbakan Mariano Rajoy’un merkez sağ “Halk Partisi”nin üyeleri hakkında uzun zamandır sürmekte olan yolsuzluk davaları hükümeti zor duruma soktu.

Katalonya’nin bağımsızlık ilan etmesi de hükümeti bir hayli sarstı. Sosyalist önder Pedro Sanchez parlamentodaki altı küçük partinin desteğini elde ederek Rajoy’un azınlık hükümeti adına güvenoyu talebinde bulundu. Hükümet ise bu durum karşısında güvenoyu alamadı ve düştü. Yeni başbakan Sanchez’in bu hafta sonu yeni seçildiği görevinde yemin etmesi bekleniyor.

SON DAKİKA