Haber Atak

Trump Petrol Fiyatları Artmasından Endişe Duyuyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İran’ın petrol ticaretine karşılık olarak meydana getirilen yaptırımları zamana bölerek uygulamaya koyacaklarını ve dünya genelinde petrol fiyatlarının artmasını beklemediklerini ifade etti. Beyaz Saray’ın bahçesinde İran yaptırımlarına alakalı açıklamalarına yer veren Trump, yaptırımların tümü ile İran’ın petrol ihracatı durumunu birbirinden ayrı değerlendirdiğine söyledi. İran’a yönelik çok güçlü ve sert bir […]

06 Kasım 2018 - 21:43 'de eklendi ve 518 kez görüntülendi.
Trump Petrol Fiyatları Artmasından Endişe Duyuyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İran’ın petrol ticaretine karşılık olarak meydana getirilen yaptırımları zamana bölerek uygulamaya koyacaklarını ve dünya genelinde petrol fiyatlarının artmasını beklemediklerini ifade etti.

Beyaz Saray’ın bahçesinde İran yaptırımlarına alakalı açıklamalarına yer veren Trump, yaptırımların tümü ile İran’ın petrol ihracatı durumunu birbirinden ayrı değerlendirdiğine söyledi. İran’a yönelik çok güçlü ve sert bir pozisyon aldıklarının altını çizen ABD Başkanı Donald Trump, “(İran’a yönelik) Bugüne dek en güçlü yaptırımları koyduk ancak petrol konusunda biraz yavaş gitmek istiyoruz, dünyada petrol fiyatlarının yükselmesini istemem.” diye konuştu.

Petrol fiyatları hususunda Amerika Birleşik Devletleri’nin temkinli bir tavır ortaya koyduğu sinyalini veren Trump, “Bunun İran ile bir ilgisi bulunmuyor, İran’ın petrolünü (ihracatını) hemen sıfıra indirebilirim ancak o zaman piyasalarda bir şoka yol açar. Petrol fiyatlarının yükselmesini istemem.” yorumunda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’a yönelik ikinci yaptırım paketi bugün itibarıyla resmen devreye konulmuş, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ikinci yaptırım paketinde petrol ithalatıyla alakalı olarak Türkiye’nin de dahil olduğu sekiz ülkeye geçici muafiyet tanınacağını söylemişti. Pompeo, Türkiye’nin de içinde olduğu Çin, Hindistan, İtalya, Yunanistan, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’a, İran’a yönelik yaptırımlara alakalı olarak geçici muafiyet tanıyacaklarını ifade etmişti.

SON DAKİKA