Haber Atak

Trump Engellediği Kullanıcıları Geri Kaldırmak Zorunda Kaldı

Amerikan Federal Mahkemesi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak görevini devam ettiren Donald Trump’ın sosyal medya paylaşım platformu olan genellikle siyasetçilerin daha fazla tercih ettiği Twitter üstünden diğer kişileri engellemesini yasadışı olarak kabul etti. Amerikan Federal Mahkemesi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’a yönelik devam ettirilen davada Trump’ın kişisel Twitter hesabı üstünden diğer kullanıcıları engellemesini yasa […]

05 Haziran 2018 - 16:50 'de eklendi ve 774 kez görüntülendi.
Trump Engellediği Kullanıcıları Geri Kaldırmak Zorunda Kaldı

Amerikan Federal Mahkemesi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak görevini devam ettiren Donald Trump’ın sosyal medya paylaşım platformu olan genellikle siyasetçilerin daha fazla tercih ettiği Twitter üstünden diğer kişileri engellemesini yasadışı olarak kabul etti.

Amerikan Federal Mahkemesi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’a yönelik devam ettirilen davada Trump’ın kişisel Twitter hesabı üstünden diğer kullanıcıları engellemesini yasa dışı olduğu kararına vardı. Mahkeme Başkanı Naomi Reice Buchwald, engellenen kullanıcıların Donald Trump’ın paylaşımlarını takip edememesi ve hakkında yorum meydana getirememesinin ifade özgürlüğünü düşürdüğüne hükmederek anayasaya aykırı yönde karar olduğu belirtti.

İçlerinde profesör ve polisin de yer aldığı yedi davacının Avukatı Jameel Jaffer, mahkeme kararının ardından davacıların engelinin kaldırıldığını ifade etti. Davacılardan Maryland Üniversitesi Sosyoloji Profesörü olarak açıklama yapan Philip Cohen, mahkeme kararından sonra meydana getirdiği paylaşımda “Sızlandık, şikayet ettik ve dava açtık. Açtığımız ifade özgürlüğü davasından galip ayrıldık ve Trump twitter hesabından engelini kaldırdı” sözlerine yer verdi.

Trump’ın kişisel Twitter hesabının elli iki milyondan fazla kullanıcısını içinde barındırıyor. Trump’ın engellediği kullanıcılar arasında ünlü yazar Stephen King ve Anne Rice, ünlü komedyen Rosie O’Donnel, model Chrissy Teigen ve oyuncu Marina Sitris de yer alıyor.

SON DAKİKA