Haber Atak

Japonya Sele Teslim: 127 Ölü, Onlarca Kayıp

Birçok şehri su altında koyan seller ve evleri adeta ortadan kaldıran Japonya’da meydana gelen heyelanlar sonucunda hayatını kaybeden kişi sayısı 127’ye yükseldi, onlarca kişi ise hala kayıp olduğu belirtildi. Japonya’nın güneybatısını etkisi altına alan aşırı şiddetli yağışın yol açtığı sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen saat yükseliyor. Japonya devlet televizyonu olarak haber […]

11 Temmuz 2018 - 12:37 'de eklendi ve 689 kez görüntülendi.
Japonya Sele Teslim: 127 Ölü, Onlarca Kayıp

Birçok şehri su altında koyan seller ve evleri adeta ortadan kaldıran Japonya’da meydana gelen heyelanlar sonucunda hayatını kaybeden kişi sayısı 127’ye yükseldi, onlarca kişi ise hala kayıp olduğu belirtildi.

Japonya’nın güneybatısını etkisi altına alan aşırı şiddetli yağışın yol açtığı sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen saat yükseliyor. Japonya devlet televizyonu olarak haber yapan NHK, en aşağı 127 ölü sayısı olduğu bölgede 63 insana da ulaşılamadığını ifade ediyor.

Yetkililer son otuz altı senede ortaya çıkan en büyük sel felaketiyle karşı karşıya olduklarını ifade ediyor. Hükümet sel ve toprak kaymaları neticesinde devam etmekte olan kurtarma çalışmalarına ilk olarak yaklaşık 4 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Perşembe gününden bu zamana dek Batı Japonya, Temmuz ayı ortalamasının üç katı yağış meydana geldi.

Toprak ve çamur altında kalan vatandaşları arama çalışmaları, yağmurun durmasıyla yoğunluk verildi. Sıcaklıklar artarken, hemen hemen iki yüz bin kişi ise sel sebebiyle susuz kaldı. Hiroshima ve bölgedeki diğer alanlarda yağışla şişen nehirler setlerini geçti. Hayatını kaybedenlerin büyük kısmı Hiroshima çevresinde ortaya çıktı. Yağmurun şiddetini daha da fazla çoğaltmasıyla yaklaşık 5 milyon insana evlerinden ayrılarak daha güvenli bölgelere gitmeleri uyarısı gerçekleştirilmişti.

Etiketler :
SON DAKİKA