Haber Atak

İngiltere’den İsrail’e Sert Çıkış

İngiltere’nin Orta Doğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı olarak ismi son zamanlarda sıklıkla duyulan Alistair Burt, İsrail’in Batı Şeria’daki izinli olmadan yapılan yerleşimlerini genişletme kararının kabul edilemez duruma geçtiğini ifade etti. Yazılı bir bilgilendirme yapan Bakan Alistair Burt, “İsrail hükümetinin bu hafta Batı Şeria’daki yerleşimlerini genişleteceğini ilan etmesi kabul göremez ve hayal kırıcıdır.” sözlerine yer verdi. Burt, […]

28 Aralık 2018 - 23:40 'de eklendi ve 1064 kez görüntülendi.
İngiltere’den İsrail’e Sert Çıkış

İngiltere’nin Orta Doğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı olarak ismi son zamanlarda sıklıkla duyulan Alistair Burt, İsrail’in Batı Şeria’daki izinli olmadan yapılan yerleşimlerini genişletme kararının kabul edilemez duruma geçtiğini ifade etti.

Yazılı bir bilgilendirme yapan Bakan Alistair Burt, “İsrail hükümetinin bu hafta Batı Şeria’daki yerleşimlerini genişleteceğini ilan etmesi kabul göremez ve hayal kırıcıdır.” sözlerine yer verdi.

Burt, İsrail’i yasa dışı yerleşimlere son vermesi gerektiğini anımsatarak, “Bu şekilde eylemler uluslararası hukuk kapsamında yasa dışıdır ve İsrail’in  Filistinliler ile önümüzdeki zamanlar içerisinde herhangi bir barış anlaşmasına yönelik kararlılığını sorgulanır duruma getirir.” İfadesini kullandı. İsrail’in Batı Şeria’da on dört yasa dışı Yahudi yerleşim birimini inşa etmeyi amaçladığı konuşuluyor.

İsrail Başbakanı olarak görevini devam ettiren Binyamin Netanyahu önceki aylarda meydana getirdiği açıklamalarda, liderliğini sürdürdüğü hükümetinin Filistin topraklarındaki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine “en çok destek veren” hükümet olduğunu söylemişti.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi yer alıyor. Bu alanlarda hayatını devam ettiren 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal boyunduruğu altında yaşayan Filistinliler konusunda yaşamı daha da zor duruma getiriyor.

Etiketler :
SON DAKİKA