Haber Atak

Fransa’da Akaryakıt Zamlarına İptal Kararı

Fransa’da ‘sarı yelekliler’in protesto yaptığı akaryakıt zamlarının 2019 senesi için iptal olduğu ifade edildi. Fransız medyasının Elysee kaynaklarının yapmış olduğu haberler doğrultusunda, bundan önce 6 aylığına askıya alınan akaryakıt zamları önümüzdeki sene için iptal oldu. Başbakan Edouard Philippe, geride bıraktığımız Çarşamba günü Ulusal Meclis’te meydana getirdiği konuşmada, akaryakıt zamlarının alım gücüyle alakalı iyi bir çözüm […]

06 Aralık 2018 - 20:35 'de eklendi ve 1091 kez görüntülendi.
Fransa’da Akaryakıt Zamlarına İptal Kararı

Fransa’da ‘sarı yelekliler’in protesto yaptığı akaryakıt zamlarının 2019 senesi için iptal olduğu ifade edildi.

Fransız medyasının Elysee kaynaklarının yapmış olduğu haberler doğrultusunda, bundan önce 6 aylığına askıya alınan akaryakıt zamları önümüzdeki sene için iptal oldu. Başbakan Edouard Philippe, geride bıraktığımız Çarşamba günü Ulusal Meclis’te meydana getirdiği konuşmada, akaryakıt zamlarının alım gücüyle alakalı iyi bir çözüm bulunamaması halinde iptal olacağını söylemişti. Philippe, Çarşamba günü de akaryakıtın dışında elektrik ve gaz zamlarını da altı aylığına askıya alındığını ifade etmişti.

NE OLMUŞTU?

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik koşulların günden güne gerilemesine tepki olarak 17 Kasım’da ortaya çıkan sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son senelerin en şiddetli protestosu haline geldi.

Genellikle kent merkezlerindeki fazla kiralar sebebiyle kırsal bölgelere yerleşenlerden meydana gelen göstericiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan akaryakıt vergilerini azaltılmasını ve ekonomik şartların iyileştirilmesi isteğinde bulunuyor. Fransa’nın başkenti Paris’in Champs-Elysees Caddesi etrafında 1 Aralık’ta meydana getirilen, binlerce insanın yer aldığı gösteride güvenlik güçlerinin eylemcilere sert müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin artması, şehirde kaosun çıkmasına yol açmıştı.

Etiketler :
SON DAKİKA