Haber Atak

Avrupalı İki Vekile Türkiye’ye Giremeyeceği Belirtildi

Alman Sol Parti milletvekilleri arasında yer alan Andrej Hunko ile İsveçli parlamenter Jaber Karim Amin, geride bıraktığımız gün olan Perşembe günü Türkiye’ye gelmek istedi ancak Türkiye sınırlarına giremeyecekleri ortaya çıktı. Terör örgütü PKK’nın sembolleriyle resim çektiren ve ülkesinde PKK yasağının kaldırılması adına çalışmalar devam ettirdikleri belirtilen Hunko, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) seçim gözlemcisi […]

22 Haziran 2018 - 17:31 'de eklendi ve 639 kez görüntülendi.
Avrupalı İki Vekile Türkiye’ye Giremeyeceği Belirtildi

Alman Sol Parti milletvekilleri arasında yer alan Andrej Hunko ile İsveçli parlamenter Jaber Karim Amin, geride bıraktığımız gün olan Perşembe günü Türkiye’ye gelmek istedi ancak Türkiye sınırlarına giremeyecekleri ortaya çıktı.

Terör örgütü PKK’nın sembolleriyle resim çektiren ve ülkesinde PKK yasağının kaldırılması adına çalışmalar devam ettirdikleri belirtilen Hunko, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) seçim gözlemcisi olarak Avusturya’dan Türkiye’ye gelmek üzere yola çıkmıştı. Hunko, Viyana’da uçağın kalkışı konusunda beklediği esnada, Türkiye’ye alınmayacağına alakalı olarak bilginin kendisine belirtildiği ifade edildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Hunko’ya yönelik yasağın kaldırılması alakalı olarak çalışmalar içerisine gireceklerini belirtti. Kuzey Irak doğumlu İsveç Yeşiller Partisi üyesi olan Jaber Karim Amin ise perşembe günü Stockholm’den İstanbul’a geldi. Amin, Türkiye’ye giriş yasağı olduğu belirtilmesiyle Atatürk Havalimanı’ndan alınmadı. Stockholm’e geri yollanan Amin, İsveç medyasına meydana getirmiş olduğu açıklamada, İstanbul’da gözaltına alındığını ve pasaportuna el koyulduğunu iddia etti. İsveç Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olarak görev yapan Gunnar Vrang bu konuyla alakalı konuşmasında, “Kısa zaman önce Jabar Amin’in Türkiye’ye girişine izin verilmediği bilgisine ulaştık. Meseleyi Türk temsilcilere ilettik ve bir açıklama talep ettik” sözlerini kullandı.

SON DAKİKA